ראנג'ונג ישה גומדה הוא שמו של מרכז בודהיסטי, הממוקם בלב העיר חיפה, ומוקדש ללימוד ותרגול זרם הואג'ריאנה של הבודהיזם הטיבטי. המרכז פועל תחת הנחייתו של המורה היקר צ'וקי נימה רינפוצ'ה. רינפוצ'ה הינו ראש מנזר גדול בנפאל בשם קא-נינג שדרוב לינג, ובנוסף אחראי על פעילות כל מרכזי ראנגג'ונג ישה גומדה בעולם.

"ראנג'ונג ישה" בשפה הטיבטית מציין "ערנות שהתעוררה לבד, החוכמה טבעית, פוטנציאל רוחני פנימי הקיים בכול אחד" ו-"גומדה" זה מקום מיועד לאימונים. זאת אומרת שמקום מיועד לאמן בו את חוכמה הטבעית. כך נקראים מרכזי דהרמה של צ'וקי נימה רינפוצ'ה ברחבי העולם – בדנמרק, צרפת, אוסטריה, אמריקה, רוסיה, ומלזיה.

המרכז הוקם ביולי 2001, במטרה לארגן סמינרים וריטריטים בהנחיית מורים מהמסורת העל-כיתתית ("רימה"), שושלת שעברה דרך מורים דגולים כגון דילגו קיינצה רינפוצ'ה וטולקו אורגיין רינפוצ'ה. הכוונה היא לאפשר לקהל הישראלי המתעניין בבודהיזם נגישות לחוכמה ולידע של מורים אותנטיים כאן בארץ.

המרכז מאפשר למתרגלים להיפגש על מנת ללמוד, למדוט ולתרגל לפי מסורת הואג'ריאנה במקום המוקדש לכך. בנוסף מתקיימות בו פעילויות מיוחדות לפי מועדים חשובים של לוח השנה הטיבטי. במרכז קיים אוסף של חומר לימוד במדיות שונות- קלטות וידאו, ספרים ועוד. מדובר בשיעורים והרצאות שהעבירו מורי ענק חשובים מהעבר וההווה, כאשר מדובר בעיקר על מורים מאסכולות הנינגמה והקאגיו.

פעילות של ראנגג'ונג ישה גומדה בישראל בנויה על קשר עמוק בין המתרגלים למהות האותנטית של תורת הבודהה. לשם כך אנו מאמינים, כי יש צורך ליצור קשר עם שושלת חיה ורציפה של מאסטרים למדיטציה ופילוסופיה. עבור מקימי המרכז, הקשר נוצר במהלך סדרה של מסעות עלייה לרגל לאתרים קדושים בהודו, נפאל וטיבט, במסע חיפוש אחר דרך רוחנית. לאחר מכן החלו ללמוד את הדהרמה מפי המאסטר צ'וקי נימה רינפוצ'ה וממורים גדולים אחרים, הן במזרח והן במערב. כך נוצר בסיס רחב לתרגול הרוחני, המאפשר התמודדות טובה יותר עם קשיי היום-יום.

בין הפעילויות שאורגנו ע"י המרכז בעבר:

  • מסע עלייה לרגל לאתרים קדושים בהודו ונפאל הקשורים לבודהה שקיאמוני. המסע התקיים בחורף 2005 וכלל גם את חגיגות ראש השנה הטיבטי (לוסאר) במנזר קא-נינג שדרוב לינג והשתתפות בשיעורים בנושא הלאם-רים צ'נמו ("הדרך המדורגת להארה") שהעביר הוד קדושתו הדאלאי לאמה ה-14 בדהרמסאלה. כמו כן נפגשו עולי הרגל עם מורים חשובים מכל הזרמים החשובים של הבודהיזם הטיבטי.

  • ב-2002 התקיים מסע עלייה לרגל מיוחד במינו לאתרים קדושים בהודו, נפאל וטיבט. הקבוצה כללה כ-25 איש, חלקם מחוץ לארץ. אחד מרגעי השיא במסע היה הקפת הר קאיילש המקודש שבטיבט בזמן חגיגות סאגה-דאווה. לאחר המסע, התמקמו חברי הקבוצה בנפאל לצורך השתתפות בסמינר שהעביר צ'וקי נימה רינפוצ'ה ובריטריט שהעביר אחיו הצעיר צוקני רינפוצ'ה.

מרכז ראנגג'ונג ישה גומדה ישראל מתכונן להמשיך את פעילות הדהרמה בארץ גם בעתיד, בתקווה שתשגשג ותפרח, ותביא תועלת לכל המעוניין.
 

 

בודהיזם, טיבטי, מדיטציה, נינגמה, קגיו, טיבט, עליות לרגל, דזוגצ'ן, דהרמה, בודהיסט, ואג'ר, ואג'ריאנה, מהאינה, ריגפה, ואג'רה, טנטרה, רינפוצ'ה, גורו, מהמודרה, קאילשת, אתר הרשמי של רנגג'ונג ישה גומדה ישראל, קבוצת מתרגלים של בודהיזם הטיבטי בהנחייתו של מורה צ'וקי נימה רינפוצ'ה ,עלינו