טולקו צ’וקי נימה רינפוצ’ה

טולקו צ’וקי נימה רינפוצ’ה נולד בשנת 1951, כבנו הבכור של טולקו אורגיין רינפוצ’ה.

בגיל שמונה-עשר חודשים הוא זוהה על-ידי הקארמפה השישה-עשר כגילגולו השביעי של לאמה ממסורת הדריקונג קאגיו, גאר דרובצ'ן, סידהה (קדוש) טיבטי, וכן כאמנציה (התגשמות בעלת מהות) רוחנית של נאגַרג'ונה, פילוסוף בודהיסטי שחי בהודו במאה ה-2 לספירה.

מיד לאחר הפלישה של הצבא העממי הסיני לטיבט בשנת 1959, צ’וקי נימה רינפוצ’ה, הוריו ואחיו היגרו לגאנגטוק, סיקים. בגיל צעיר הוא החל ללמוד בביה"ס ללאמות צעירים בדאלהאוזי, הודו, ובגיל 13 התקבל למנזר רומטק שבסיקים. במנזר הוא בילה 11 שנה, שם למד את מסורות קארמה קאגיו, דריקונג קאגיו ונינגמה ממורים כגון הוד רוממותו הקארמפה ה-16, הוד רוממותו דילגו קיינצה רינפוצ’ה וטולקו אורגיין רינפוצ’ה. בגיל צעיר מאוד קיבל טולקו צ’וקי נימה רינפוצ’ה את התואר קנפו.

בשנת 1974 צ’וקי נימה רינפוצ’ה עזב את רומטק והצטרף לאביו ואחיו שבנפאל. שם בבודהנאת, על-פי הוראתו של הקארמפה ה-16, הם הקימו את מנזר קא-נינג שדרוב לינג, שנמצא קרוב לסטופת הבודהי. לאחר סיום הבניה בשנת 1976, בגיל 25, מינה הקארמפה את צ’וקי נימה רינפוצ’ה לראש המנזר. בשנת 1980 טולקו צ’וקי נימה רינפוצ’ה ואביו יצאו למסע בארצות אירופה ,ארה"ב ודרום-מזרח אסיה, שם הם נתנו הרצאות והסמכות של דזוגצ'ן ומהמודרה למספר רב של אנשים.

מאז, טולקו צ’וקי נימה רינפוצ’ה הקים מכון והוצאה לאור בשם "ראנגג'ונג יֵשֶה", אשר הפיקו תרגומים רבים של ספרים, הרצאות ופרשנויות של צ’וקי נימה רינפוצ’ה ומורים מפורסמים אחרים. כמו כן הוא הקים את ה"שֶדְרָה", תוכנית אקדמית ללימוד מתקדם של פילוסופית הבודהיזם והשפה הטיבטית אשר הוקמה ליד מנזר קא-נינג שדרוב לינג.

בקיץ 2001 נתן צ’וקי נימה רינפוצ’ה את בירכתו להקמת מרכז "ראנגג'ונג ישה גומדה ישראל" (“Rangjung Yeshe Gomde Israel”). בסתיו של 2004 הגיע לראשונה לארץ, העביר הרצאה בתל-אביב וסמינר של סוף שבוע בקיבוץ קדרים שבגליל. הביקור היה מוצלח ומרגש, ורינפוצ'ה הבטיח כי יבוא שוב ללמד בישראל.

למרות שבכל סמינר משתתפים מאות תלמידים, הוא זוכר את כולם ותמיד שמח לכל פגישה עמם.
 

תמונות מביקורים של צ'וקי נימה רינפוצ'ה

2004 20052006

ספרים של צ’וקי נימה רינפוצ’ה

The Union of Mahamudra and Dzogchen

Song of Karmapa
The aspiration of Mahamudra

The Bardo Guidebook

     

Indisputable Truth

Present Fresh Wakefulness

Medicine and Compassion

 

 

בודהיזם, טיבטי, מדיטציה, נינגמה, קגיו, טיבט, עליות לרגל, דזוגצ'ן, דהרמה, בודהיסט, ואג'ר, ואג'ריאנה, מהאינה, ריגפה, ואג'רה, טנטרה, רינפוצ'ה, גורו, מהמודרה, קאילשת, אתר הרשמי של רנגג'ונג ישה גומדה ישראל, קבוצת מתרגלים של בודהיזם הטיבטי בהנחייתו של מורה צ'וקי נימה רינפוצ'ה ,עלינו, טולקו צ'וקי נימה רינפוצ'ה