חברים יקרים!

בעקבות שאלות חוזרות ונשנות אודות ההיבטים הכספיים של פעילויותינו, שהועלו על ידי משתתפים בסמינר בניסיון לקבוע את גובה התרומה הרצוי ומתוך רצון כן לתמוך בנו, החלטנו לחלוק עמכם את המידע הנוגע לכך.

רנגג'ונג ישה גומדה ישראל הינו ארגון לא מסחרי וללא מטרת רווח. כל הפעילויות מבוססות על תרומות מרצון של חבריו. עקרון זה הוא הבסיס להשגת מטרתנו העיקרית – הזמנת מורים לישראל וארגון סמינרים. באופן עקרוני, איננו גובים מחיר נקוב תמורת ההשתתפות, האכסניה והכלכלה, כך שניתנת לכם האפשרות לקבוע את גובה התרומה. ארגון פעילויות דהרמה על בסיס תרומה הוא ייחודי לארצנו, מאחר שברוב ארצות המערב נהוג לקבוע מחיר נקוב להשתתפות בסמינר, וכך להבטיח את כיסוי ההוצאות ולהפריש כסף לתחזוקת מרכזי הדהרמה ולסמינרים עתידיים. החסרון העיקרי בשיטה זו הוא הגבלת הגישה לדהרמה לאלו שיכולים להרשות לעצמם לשלם מחירים גבוהים אלה.

שיטת התרומות הנהוגה בישראל נותנת לכל אחד את ההזדמנות לקבל ולתרגל את הלימוד הבודהיסטי, לפגוש מורים גדולים ולתרום להם מעומק הלב, ברוח הדאנא, הפאראמיטה של הנתינה, כמקובל במסורת הבודהיסטית. יש לכך השפעה חיובית על המוטיבציה של המשתתפים ועל האווירה בסמינר.

הוצאות שאינן מכוסות על ידי משתתפי הסמינר, מכוסות מכספם הפרטי של המארגנים. זאת בהתאמה למוטיבציה המקורית של חברי המרכז, שבמהלך השנים השקיעו זמן וכסף בנסיעה לסמינרים בחו"ל. בין אם הסמינר מתקיים בנפאל או באירופה, עלות ההשתתפות היא כמה מאות דולרים לאדם, כולל כרטיסי טיסה, שהייה ומחיר הסמינר עצמו. כעת אנו מקדישים כסף זה לארגון פעילויות דהרמה בישראל.

מהו אם כן פירוט ההוצאות הכרוכות באירוח מורה בארץ?

1. כרטיסי טיסה

ארגון לוח הטיסות למסע השנתי של רינפוצ'ה באירופה מתבצע על ידי קבוצת תיאום של רנגג'ונג ישה גומדה העולמי. המתאמים לוקחים בחשבון גורמים כגון בטיחות, אמינות ונוחות של חברת התעופה, וכן את אפשרויות הכרטיס כך שניתן יהיה לשנות את מועד הטיסה בהתראה קצרה ולהבטיח את רציפות המסע למרות עיכובים בלתי-נמנעים. מרכז רנגג'ונג  ישה גומדה ישראל, ככל מרכז גומדה אחר, לוקח את חלקו במימון כרטיסי הטיסה של רינפו'צה, עוזרו, המתרגם ולעתים לאמה מלווה.

2. לינה וכלכלה במהלך הסמינר

הסמינרים מתקיימים באתר הנופש של קיבוץ קדרים, ואנו מזמינים גם אולם הרצאות וחדר אוכל. אם כי יש והחדרים מאוכלסים בצפיפות, הרי שלרוב שוהים המשתתפים בתנאים נוחים הכוללים מיזוג אוויר ומקלחת בכל חדר. שני חדרים נוספים מאוכלסים על ידי רינפוצ'ה והמתרגם שלו, ושני חדרים אחרים על ידי המארגנים וקבוצת עזר. מזון למשתתפים נקנה במרוכז ומבושל על ידי מתנדבים. ארוחות עבור רינפוצ'ה ומלוויו מוכנות בנפרד על ידי המארגנים.

3. מנחה לרינפוצ'ה

המורים המגיעים לישראל עומדים לרוב בראש מספר מנזרים בנפאל ובטיבט, ואחראיים באופן אישי על רווחתם וחינוכם של מאות נזירים ונזירות, שהם אלה השומרים על גחלת הדהרמה. בעבר נתמכו המנזרים על ידי הקהילה המקומית ועל ידי תרומות של עולים לרגל. כיום, ללא תמיכתם של נדבנים ושל תלמידים מסורים, לא היו מורינו יכולים לקיים את המנזרים, לסייע לפליטים הטיבטים ולקחת חלק במפעלים לשימור התרבות הטיבטית. במהלך שהייתו של רינפוצ'ה במנזר באים אליו אנשים רבים לקבל ברכה ועצה, ותרומותיהם מהוות את מקור ההכנסה הבלעדי של קהילת הנזירים, הסנגהא. עובדה זו משפיעה על משך הזמן שרינפוצ'ה יכול להקדיש לשהייה בחו"ל. לפיכך, אנו מנצלים כל הזדמנות להעניק מנחה למורינו היקרים, וכך גם לתרגל את הפרמיטה של הנדיבות. הקשר בין מורה לתלמיד רווי ברוח של נתינה כנה, ללא תנאים, של הדברים היקרים ביותר.

בסעיף הוצאות זה אנו מונים גם את פעילויות הפנאי של אורחינו, כחלק מהכנסת אורחים מקובלת. זוהי מנחה צנועה שאנו יכולים להגיש למורינו, ועולה בקנה אחד עם המסורת לפיה התלמידים דואגים לרווחתם של המורים. ביקור קצר בים המלח מאפשר לרינפוצ'ה לנוח ולהחליף כוח, ולשמור על בריאותו היקרה לכולנו. ייחודה של ישראל במונחים רוחניים ודתיים מעורר במורינו עניין רב. עלינו לזכור גם כי יצירת רושם חיובי מהביקור בישראל חשובה בשל ההשפעה האפשרית של רושם זה על החלטתם של מורים אחרים לבוא וללמד כאן.

4. הוצאות נוספות

פרסום, שיחות טלפון (מקומיות ובינלאומיות), הנפקת ויזות, הסעות בתוך הארץ, הדפסת חוברות התפילה וטקסטים נוספים, רכישת ציוד נדרש – כל אלה מהווים חלק מן ההוצאות.

אנו מקווים כי שקיפות בנוגע להיבטים הכספיים של פעילותינו תאפשר לכל המשתתפים להבין את השימוש שנעשה בתרומותיהם, להבין כיצד מתנהל המרכז ולתרום לשגשוגה של הדהרמה בישראל באמצעות תמיכה בסמינרים הבאים. נכון לעכשיו, אין למרכז תומך חיצוני קבוע; אנו עצמנו מממנים את הפעילויות, במסגרת יכולותינו הכלכליות המוגבלות. תמיכתכם מסייעת לנו לקיים את הדהרמה בישראל. לפיכך, מסירותנו המשותפת למורינו והבודהיצ'יטה יקרת הערך הינן התנאים העיקריים להמשך קיום הפעילויות בעתיד.

הערה חשובה לאופן חישוב ההוצאות לאדם

בבואנו לפרסם סכומים אלה, היססנו לעשות זאת מחשש להרתיע את מי שאינו יכול לשלם את מלוא הסכום. ברצוננו להדגיש כי מוטב, הן מבחינת הדהרמה והן מבחינה כספית, להשתתף ולתת תרומה קטנה, מאשר להמנע מלבוא בשל תחושת אי-נעימות.

אנא שימו לב כי ההוצאות לאדם, כפי שהן מחושבות על ידינו, מתבססות על חלוקת העלות הכוללת של סעיפים 1, 2 ו-4 המפורטים למעלה, בין מספר המשתתפים המשוער. סכום זה אינו כולל מנחה לרינפוצ'ה, זאת מתוך תפיסה לפיה התרומה המוענקת למורה הינה אמצעי לביטוי רצון טוב והכרת תודה על הלימוד שניתן לנו.

אנו מודים לכם על עזרתכם, תרומתכם והעניין שאתם מגלים!
 

 

בודהיזם, טיבטי, מדיטציה, נינגמה, קגיו, טיבט, עליות לרגל, דזוגצ'ן, דהרמה, בודהיסט, ואג'ר, ואג'ריאנה, מהאינה, ריגפה, ואג'רה, טנטרה, רינפוצ'ה, גורו, מהמודרה, קאילשת, אתר הרשמי של רנגג'ונג ישה גומדה ישראל, קבוצת מתרגלים של בודהיזם הטיבטי בהנחייתו של מורה צ'וקי נימה רינפוצ'ה ,עלינו